300 let kostela

V roce 2024 slavíme významné jubileum 300 let našeho pozořického kostela Nanebevzetí Panny Marie. Během roku 1724 byl po několika letech dostavěn a 15. srpna téhož roku při hlavní farní pouti ke cti Nanebevzetí Panny Marie požehnán. Posvěcen pak byl až 30. června 1929. Je farním kostelem sloužícím k modlitbě a bohoslužbě, chráněnou kulturní památkou a výraznou dominantou zdejšího kraje.
U příležitosti tohoto výročí připravujeme program během celého roku, ke kterému vás všechny srdečně zveme!
Program budeme na této stránce aktualizovat a doplňovat.

Plakát k výročí

Červen – září

O víkendech otevřený kostel s průvodcem.
Volně přístupný prostor kolem kostela (starý hřbitov) k vyhlídce, ztišení, prohlídce panelové výstavy.
Volně přístupná šifrovací hra v Pozořicích pro rodiny s dětmi.

Prodej upomínkových předmětů probíhá na uvedených akcích a také při farních kavárnách (první neděle v měsíci po obou mších svatých).

NOC KOSTELŮ   pátek 7. června
16:55 Vyzvánění zvonů
17:00 Jiří Pavlica & Hradišťan - koncert před kostelem
19:00 Vyhlášení vítězů výtvarné soutěže základních škol, scénická čtení
20:30 PoŠuKovSká schola - písně přede mší
21:00 Mše svatá s doprovodem scholy
300 let - panelová výstava k výročí kostela na Starém hřbitově
Od krypty po věže - prohlídky prostor kostela
Roucho mešní - výstava dobových liturgických oděvů
Kostel v proměnách času - výstava děl výtvarné soutěže
Rok před objektivem - výstava fotografií ve věži
Doprovodný program pro děti

Občerstvení a prodej výročních předmětů

Kostel otevřen od 17 do 23 hodin k návštěvě, ztišení i modlitbě.

VÝROČÍ POSVĚCENÍ HLAVNÍHO OLTÁŘE A KOSTELA (95 LET)   neděle 30. června
9:00 Mše svatá

DĚKOVNÁ MŠE SVATÁ K 300. VÝROČÍ DOSTAVĚNÍ A POŽEHNÁNÍ KOSTELA   čtvrtek 15. srpna
18:00 Mše svatá
Přednáška o historii kostela

HLAVNÍ POUŤ KE CTI NANEBEVZETÍ PANNY MARIE   neděle 18. srpna
10:30 Mše svatá
Hudební doprovod ke mši v 10:30:
Stanislav Boldižár - Missa Pozoriensis in honorem Assumptione B. Mariae Virginis (premiérové uvedení)
Pozořický chrámový sbor a sólisté pod vedením Marty Kročové
Varhanní doprovod Stanislav Boldižár
14:30 Svátostné požehnání a Te Deum
Večer chval
Po celý den otevřený kostel k modlitbě i prohlídce
Prodej upomínkových předmětů

FARNÍ DEN   neděle 8. září
15:00 Požehnání
Následně setkání na farním dvoře s občerstvením
Divadelní představení
Program pro děti

VÝSADBA STROMU PŘED FAROU   říjen

K výročí 300 let kostela také vytváříme živý modlitební řetěz. Můžeme symbolicky postavit kostel z našich modliteb. Stačí si vzít v kostele dílek „kostela“ s datem. V tento den se pomodlíte růženec za farnost nebo na úmysl související s farností. Potom buď přinesete svůj dílek zpět do kostela a nalepíte na příslušné místo na nástěnce nebo  můžete použít náhradní dílek, který bude v kostele k dispozici (v tom případě je nutné si pamatovat datum vaší modlitby).
Dílky kostela budou připravovány vždy na měsíc až do 15. srpna. Modlit se můžete i opakovaně.