ÚVOD > Oprava fasády kostela

GENERÁLNÍ OPRAVA

FASÁDY KOSTELA 2015 - 2016

FOTKY ZDE

Už od roku 2000 se stav fasády kostela razantně zhoršoval a od roku 2010 začala být situace havarijní. Především na čelní straně kostela odpadávaly kusy omítky. V roce 2014 zpracovala farnost Pozořice projekt opravy fasády kostela, kterou zpracovala projekční kancelář A77 ARCHITEKTI pod vedením Ing. arch. Zdeňka Bureše. Během dubna 2015 jsme provedli výběrové řízení, v němž byla vybrána firma REKONSTRUKTIVA. Jako stavební dozor při realizaci opravy fasády byl vybrán pan Ing. Miloš Tinka z Pozořic. Za farnost jednali s firmou Ivo Sukovatý a Josef Dvořáček.

V roce 2015 se nám vzhledem k vážnému stavu fasády (padající kusy omítky již ohrožovaly veřejné prostranství) podařilo zařadit náš kostel do programu „Záchrany architektonického dědictví“ a díky tomu jsme dostali během dvou let z Ministerstva kultury ČR významnou finanční dotaci 3.75 mil. Kč. Oprava fasády se uskutečnila jen díky finanční pomoci desítek drobných dárců, věřících i nevěřících. Od roku 2014 se vybralo při bohoslužbách a od drobných dárců přes2 mil. Kč! Velké poděkování patří take Jihomoravskému kraji a zastupitelstvům ze všech obcí farnosti, kteří opravu významně finančně podpořili, i společnosti Českomoravský cement a.s. – závod Mokrá, která přispěla na opravu částkou 1.000.000 Kč. Díky obrovské štědrosti jsme původně plánovanou čtyřletou opravu zvládli během dvou let.

Celkově proinvestovala farnost při opravě fasády kostela v letech 2015-16 celkem 7,11 mil.Kč.

Oprava fasády probíhala dle projektu, který zahrnoval hlavně kompletní obnovu fasády, sanaci svislých konstrukcí, výměnu klempířských prvků i střešní krytiny bočních kaplí, nové šambrány kolem oken i reprofilaci korunní římsy. Během opravy fasády byly také natřeny ciferníky věžních hodin, opravil se hromosvod na věžích, opravila se střecha na všech přístavcích kostela I čelní zdi a vrata na Starý hřbitov. V projektu byla plánována také výměna oken, která nakonec po posouzení nebyla nutná. Repasí oken jsme ušetřili významnou částku z plánovaného rozpočtu. V rámci opravy byla také střecha osazena sněhovými zábranami, aby padající sníh nepoškozoval boční přístavky kostela.

VŠECHNY FOTKY ZDE

OpravaFasadyPozorice2016_9[1].jpg VKO09525.jpg

DALŠÍ PLÁNOVANÉ OPRAVY

V roce 2017 plánujeme zrealizovat projekt rekonstukce kotelny, která je již dlouhodobě v havarijním stavu a je také tepelně velmi neekonomická. Nyní je kotelna umístěna mimo kostel pod levou kaplí na tzv. Starém hřbitově. Tento projekt je součástí projektu opravy fasády, protože jeho součástí je také stavba přístavby sakristie, kde bude nově umístěn kotel pro kostel. Rádi bychom do roku 2018 také opravili kaple na tzv. Starém hřbitově, aby byl areál kostela komplexně opraven. Vše bude ještě vylepšeno opravou prostranství před kostelem, kterou plánuje Městys Pozořice v roce 2017. Současně pracuje tým farnosti na projektu osvětlení kostela, aby bylo vše připraveno a mohli jsme do roku 2020 vymalovat i interiér kostela.

V prostorách farního areálu je v havarijním stavu především budova bývalých farských chlévů na farním dvoře, kde budeme muset opravit minimálně havarijní stav střechy. Z menších oprav nás ještě v roce 2017 čeká oprava reliéf sv. Josefa nad farním vchodem.

Vzhledem k obrovské finanční náročnosti prosíme všechny o finanční podporu oprav našeho kostela:

ČÍSLO ÚČTU:  173885580/0300

STAV ÚČTU SBÍRKY K 31. 12. 2016: 2.085.875,-Kč

Na všechny poskytnuté finanční dary na Vaši žádost vystaví Farnost Pozořice potvrzení o přijetí daru.

Poskytnutým darem mohou právnické osoby, OSVČ  i zaměstnanci snížit svůj daňový základ a tím si snížit placení daně z příjmů - fyzické osoby ( OSVČ a zaměstnanci) až do výše 15 % svého daňového základu, právnické osoby do výše 5% daňového základu.

Bližší informace a potvrzení o přijetí daru poskytne účetní farnosti:

Marie Dvořáčková

email: marie_dvorackova@centrum.cz

Facebook-banner.png

Přehled výuky náboženství 2017 - 2018

Využívání farního hřiště

Farní hřiště na farském dvoře je možno denně využívat jak ke sportovním aktivitám nebo jen k posezení s malými dětmi na pískovišti. Přístup do objektu je možný přes zadní bránu , kde je umístěn kódový zámek. Kód pro možnost přístup a další podrobnosti je možné získat na tel. 773 579 613. Na hřišti se nachází i drobné sportovní vybavení.

22. 10. Sabina

Zítra: Teodor