ÚVOD > FARNÍ ŽIVOT > Historie > Farnosti

HISTORIE FARNOSTI

Farnost Pozořice leží ve východní části okresu Brno-venkov a patří do děkanství modřického. Pod farní správu v Pozořicích přísluší tyto obce: Pozořice, Sivice, Kovalovice, Viničné Šumice, Hostěnice a Holubice. Obec Holubice má od roku 1929 vlastní kostel a hřbitov.

Založení  pozořické farnosti a její staré hranice nejsou známy. Obce, které patřily do farnosti, spadaly pod několik panství, ve 14.-16. století se majitelé často střídali (šlechta s církví) a od roku1628 patřily pod panství slavkovských Kouniců. Od r.oku1637 patřily několik století Lichtenštejnům – půda až do parcelace po I. světové válce a lesní panství až do roku 1945, kdy jim byly lesy znárodněny.

Farnost Pozořice - historie

Předchůdcem nynějšího kostela byl dřevěný gotický kostel. Byl také zasvěcen Nanebevzetí Panny Marie a měl tři vedlejší oltáře: sv. Ondřeje, Neposkvrněné Panny Marie a sv. Kateřiny.

Stával pravděpodobně zhruba na místě dnešního kostela, „vedle farské stodoly“, jak říká kronika . Nevíme však o něm prakticky nic, jen to, že roku 1704 vyhořel.  Oheň byl založen ve stodole, která s kostelem sousedila, snad to byla pomsta zdejšímu faráři. Kníže Jan Adam z Lichtenštejna se zavázal posvátným slibem, že postaví nový kostel.
Tento kostel, zasvěcený rovněž Nanebevzetí Panny Marie, byl vystavěn s přestávkami v letech 1704-24 v barokním slohu. Dne 15.8.1724 byl slavnostně požehnán a 30. června 1929 posvěcen brněnským biskupem Dr. Josefem Kupkou.

Více o kostele zde.

Farnost Pozořice - Pečeť

POPIS FARNOSTI

Pozořickou farnost dnes tvoří 6 obcí – Pozořice, Viničné Šumice, Kovalovice, Sivice, Hostěnice a Holubice. Podle údajů ze sčítání lidu v roce 2001 měla farnost 5473 obyvatel, z toho 2995 katolíků (54,72%).
Ve farnosti se nachází dva kostely – farní v Pozořicích z roku 1704–1724 a filiální v Holubicích z roku 1929.

Kostel v Pozořicích

Kostel v Holubicích

Pozořice farní kostel                                                                 Holubice filiální kostel

Kromě toho každá obec má svoji kapličku, zasvěcenému patronovi obce.

Sivice – sv. Roch

Kovalovice – sv. Petr a Pavel

Vin.Šumice – sv. Jan Křtitel

Holubice – sv.Gotthard

Hostěnice –sv. Anna (barokní, v lese)

Jezera (do roku 1962 samostatně, nyní část Pozořic) – Porciunkule (sv. František z Assisi).

U státní silnice Brno-Olomouc se v lokalitě Stará pošta nachází malá kaplička postavená v období napoleonských válek. Kromě těchto kapliček v obcích se na katastru farnosti nachází téměř 60 křížů různého stáří (od roku 1742 do roku 2001).

Kaple v Hostěnicích

Kaple v Šumicích

Hostěnice                                                                                  Viničné Šumice

Kaple v Kovalovicích